/Ne/obyčajný darček k narodeninám

Je ráno, vonku leje ako z kanvy. Vietor ohýba konáre stromov, kvapky dažďa narážajú do okien, počasie pôsobí deprimujúco. Uvarila som si kávu, jej vôňu cítim po celom byte.

Ako si spraviť náladu?

Sadám k počítaču a pozerám si svoju tvorbu. Preklikávam obraz jeden za druhým, v tom sa mi objaví obraz Hudba. Zastavím sa a pozerám. Spomínam si veľmi dobre na chvíľu, keď som sa pustila do jeho tvorenia.

V júli 2014 som sa zúčastnila akcie TICCE 2014 stretnutie umelcov Medzibodrožia a Použia v obci Malé Trakany. Malé Trakany je obec, ktorá sa nachádza medzi Kráľovským Chlmcom a Čiernou nad Tisou, blízko je hranica s Maďarskom. Zišli sa tu umelci maliari, sochári, rezbári. Stretnutia TICCE sa zúčastňujú i umelci z Maďarska. Celý týždeň sme tvorili v krásnom prostredí tejto malej obce.

Obraz, ktorý som tvorila je darček pre mladú mamičku k jej krásnym tridsiatim narodeninám.

Tému obrazu – hudba som zvolila zámerne. Veľmi dobre si spomínam na chvíle, ako táto dievčina teraz už mamička odmietala dokončiť Ľudovú školu umenia. No, deti vo veku 14 rokov si neuvedomujú, čo konajú a čo môžu stratiť. Ešte dobré, že sme tu my rodičia. Tou mladou mamičkou je moje dcéra Zuzka. Zuzka aj so svojim partnerom sú dnes učitelia hudobnej výchovy a súčasne sú aj zboristi v Štátnej opere Banská Bystrica.

obraz hudba
Slovo hudba mi prišlo ako najvhodnejšie na tému obrazu. Pestrosť a farebnosť podkladu v červených, modrých, hnedých odtieňoch v kombinácií s notovou osnovou a notami sú krásnym výsledkom tvorby na obraze. Pred dokončením obrazu mi stále niečo chýbalo, bola som s výsledkom spokojná, nie však nadšená. Premýšľala som a premýšľala ako obraz vylepšiť.

V tom má napadlo doplniť na obraz texty – tempové označenia ako moderato, allegro a iné. Zvolila som správne a s výsledkom som bola veľmi nadšená. I prítomní umelci boli milo prekvapení, čo sa dá vytvoriť horúcim voskom.

Príbeh obrazu Hudba neskončil odovzdaním ako darček k narodeninám mojej dcére.

V septembri 2014 mi zavolali z TICCE, či súhlasím s uverejnením môjho diela Hudba a autora do kalendára 2015 pre mesto Kráľovský Chlmec. Pri tejto správe na chvíľu som prestala dýchať. Bola som veľmi šťastná.

10702185_364143693753410_3648882269581196176_n

Ďakujem realizátorom kalendára, že si všimli moju tvorbu a techniku maľovania horúcim voskom – Enkaustika, ktorou tvorím.

Publikovanie diela je pre autora veľkým ocenením.

 

TVORÍME FARBAMI
Tento blog je miestom, kde si môžete okrem projektu TVORÍME FARBAMI OZ prečítať články
od Janky Bakičovej, ktorá je autorkou eBooku 4 farebné kľúče k Vášmu životu.Inšpiruje, motivuje a učí ostatných o tom, ako farby pôsobia, liečia a čo symbolizujú.
Komentáre
 1. Anna Vnuková píše:

  Dobrý deň, pani Janka, podarilo sa Vám krásne dielko, gratulujem, ja pri maľovaní voskom väčšinou vytváram realistické obrazy, keďže maľujem aj ostatnými technikami skôr realistické obrazy, v ktorých je maľovaný objekt skôr realistický a okolie – prostredie skôr abstraktné. Neviem, či to je správne, ale keďže sa používajú prostriedky, ako enkaustické pero, ktorým sa dajú tiež namaľovať realistické obrazy, myslím si, že áno. Pošlem Vám niekedy ukážku. Majte sa krásne!

  • Jana Bakičová píše:

   Dobrý deň pani Anna,
   ďakujem, že sa Vám moje dielko páči.Rada uvidím vašu prácu, pošlite mi ju emailom. O enkaustike sa pani Anna dá rozprávať veľmi veľa, ak chcete ,príďte za mnou do ateliéru môžme sa na danú tému porozprávať. Peknú nedeľu a chvíle tvorenia praje Jana

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.